Saison 2017 - 2018


12/08 15:30 Kelty Hearts Kelty Hearts 0-1 Lothian Hutchison Lothian Hutchison
12/08 16:00 Burntisland Shipyard Burntisland Shipyard 0-7 Colville Park Colville Park
02/09 16:00 Lothian Hutchison Lothian Hutchison 4-0 Coldstream Coldstream
02/09 16:00 Colville Park Colville Park 5-0 Preston Athletic Preston Athletic
02/09 16:00 St Cuthbert Wanderers St Cuthbert Wanderers 3-5 Girvan FC Girvan FC
02/09 16:00 Glasgow University Glasgow University 1-1 Threave Rovers Threave Rovers
02/09 16:00 Banks O' Dee Banks O' Dee 2-1 Linlithgow Rose Linlithgow Rose
09/09 16:00 Threave Rovers Threave Rovers 2-1 Glasgow University Glasgow University
 premier tour
22/09 20:45 Spartans Spartans 3-0 Vale of Leithen Vale of Leithen
23/09 16:00 Lothian Hutchison Lothian Hutchison 3-2 Inverurie Loco Works Inverurie Loco Works
23/09 16:00 Nairn County Nairn County 1-0 Whitehill Welfare Whitehill Welfare
23/09 16:00 Selkirk Selkirk 4-0 Gretna 2008 Gretna 2008
23/09 16:00 Clachnacuddin Clachnacuddin 8-1 Fort William Fort William
23/09 16:00 Wick Academy Wick Academy 2-2 Stirling University Stirling University
23/09 16:00 Gala Fairydean Gala Fairydean 0-2 Keith Keith
23/09 16:00 Fraserburgh Fraserburgh 2-1 Forres Mechanics Forres Mechanics
23/09 16:00 Formartine United Formartine United 2-1 Turriff United Turriff United
23/09 16:00 Edusport Academy Edusport Academy 1-1 Rothes Rothes
23/09 16:00 Edinburgh University Edinburgh University 2-1 Lossiemouth Lossiemouth
23/09 16:00 Deveronvale Deveronvale 3-1 Hawick Royal Albert Hawick Royal Albert
23/09 16:00 Colville Park Colville Park 2-1 Cumbernauld Colts Cumbernauld Colts
23/09 16:00 Civil Service Strollers Civil Service Strollers 2-1 Strathspey Thistle Strathspey Thistle
23/09 16:00 Brora Rangers Brora Rangers 5-0 Girvan FC Girvan FC
23/09 16:00 Banks O' Dee Banks O' Dee 4-0 Huntly Huntly
24/09 15:00 BSC Glasgow BSC Glasgow 1-0 Dalbeattie Star Dalbeattie Star
 premier tour (r)
30/09 16:00 Rothes Rothes 1-3 Edusport Academy Edusport Academy
30/09 16:00 Stirling University Stirling University 1-0 Wick Academy Wick Academy
 Second tour
13/10 20:45 Edinburgh City Edinburgh City 0-1 Stenhousemuir Stenhousemuir
14/10 16:00 Montrose Montrose 4-1 Stirling University Stirling University
14/10 16:00 Elgin City Elgin City 3-1 Edusport Academy Edusport Academy
14/10 16:00 Stirling Albion Stirling Albion 3-5 Lothian Hutchison Lothian Hutchison
14/10 16:00 Spartans Spartans 5-0 Clachnacuddin Clachnacuddin
14/10 16:00 Peterhead Peterhead 9-0 Colville Park Colville Park
14/10 16:00 Nairn County Nairn County 1-2 Cove Rangers Cove Rangers
14/10 16:00 Keith Keith 0-3 Clyde Clyde
14/10 16:00 Formartine United Formartine United 4-0 East Stirlingshire East Stirlingshire
14/10 16:00 Edinburgh University Edinburgh University 0-2 Fraserburgh Fraserburgh
14/10 16:00 Cowdenbeath Cowdenbeath 0-1 East Kilbride East Kilbride
14/10 16:00 Civil Service Strollers Civil Service Strollers 0-5 Brora Rangers Brora Rangers
14/10 16:00 Buckie Thistle Buckie Thistle 6-2 BSC Glasgow BSC Glasgow
14/10 16:00 Berwick Rangers Berwick Rangers 1-0 Annan Athletic Annan Athletic
14/10 16:00 Banks O' Dee Banks O' Dee 2-0 Selkirk Selkirk
 Troisi√®me tour
18/11 14:00 Lothian Hutchison Lothian Hutchison 1-7 Saint Mirren Saint Mirren
18/11 16:00 Stenhousemuir Stenhousemuir 1-2 Alloa Athletic Alloa Athletic
18/11 16:00 Spartans Spartans 1-2 Fraserburgh Fraserburgh
18/11 16:00 Queen's Park Queen's Park 1-4 Dunfermline Dunfermline
18/11 16:00 Peterhead Peterhead 3-0 Raith Rovers Raith Rovers
18/11 16:00 Montrose Montrose 0-0 Queen of the South Queen of the South
18/11 16:00 Stranraer Stranraer 0-1 Brora Rangers Brora Rangers
18/11 16:00 Formartine United Formartine United 1-0 Forfar Athletic Forfar Athletic
18/11 16:00 East Kilbride East Kilbride 3-4 Albion Rovers Albion Rovers
18/11 16:00 Airdrie United Airdrie United 2-3 Cove Rangers Cove Rangers
18/11 16:00 Arbroath Arbroath 3-0 Berwick Rangers Berwick Rangers
18/11 16:00 Banks O' Dee Banks O' Dee 2-6 Ayr United Ayr United
18/11 16:00 Buckie Thistle Buckie Thistle 2-3 Brechin City Brechin City
18/11 16:00 Clyde Clyde 0-2 East Fife East Fife
18/11 16:00 Dumbarton Dumbarton 1-0 Elgin City Elgin City
 Troisi√®me tour (r)
21/11 20:45 Queen of the South Queen of the South 2-1 Montrose Montrose
 Quatri√®me tour
20/01 13:15 Aberdeen Aberdeen 4-1 Saint Mirren Saint Mirren
20/01 16:00 Motherwell Motherwell 2-0 Hamilton Academical Hamilton Academical
20/01 16:00 East Fife East Fife 0-1 Brora Rangers Brora Rangers
20/01 16:00 Dunfermline Dunfermline 1-2 Greenock Morton FC Greenock Morton FC
20/01 16:00 Dundee Dundee 2-2 Inverness C.T. Inverness C.T.
20/01 16:00 Celtic Glasgow Celtic Glasgow 5-0 Brechin City Brechin City
20/01 16:00 Ayr United Ayr United 4-1 Arbroath Arbroath
20/01 16:00 Alloa Athletic Alloa Athletic 0-2 Dundee United Dundee United
20/01 16:00 Queen of the South Queen of the South 1-2 Partick Thistle Partick Thistle
20/01 16:00 Kilmarnock Kilmarnock 1-0 Ross County FC Ross County FC
21/01 15:05 Hearts Hearts 1-0 Hibernian Hibernian
23/01 20:45 Peterhead Peterhead 2-3 Dumbarton Dumbarton
23/01 20:45 Livingston Livingston 0-1 Falkirk Falkirk
29/01 20:45 Albion Rovers Albion Rovers 0-4 St Johnstone FC St Johnstone FC
30/01 21:00 Formartine United Formartine United 0-2 Cove Rangers Cove Rangers
31/01 20:30 Fraserburgh Fraserburgh 0-3 Rangers FC Rangers FC
 Quatri√®me tour (r)
30/01 20:45 Inverness C.T. Inverness C.T. 0-1 Dundee Dundee
 Cinqui√®me tout
10/02 13:15 Celtic Glasgow Celtic Glasgow 3-2 Partick Thistle Partick Thistle
10/02 16:00 Cove Rangers Cove Rangers 1-3 Falkirk Falkirk
10/02 16:00 Dundee Dundee 0-2 Motherwell Motherwell
10/02 16:00 Hearts Hearts 3-0 St Johnstone FC St Johnstone FC
10/02 16:00 Greenock Morton FC Greenock Morton FC 3-0 Dumbarton Dumbarton
10/02 16:00 Kilmarnock Kilmarnock 4-0 Brora Rangers Brora Rangers
11/02 15:30 Ayr United Ayr United 1-6 Rangers FC Rangers FC
11/02 17:30 Aberdeen Aberdeen 4-2 Dundee United Dundee United
 Quarts de finale
03/03 00:00 Aberdeen Aberdeen 1-1 Kilmarnock Kilmarnock
03/03 13:30 Celtic Glasgow Celtic Glasgow 3-0 Greenock Morton FC Greenock Morton FC
04/03 15:15 Motherwell Motherwell 2-1 Hearts Hearts
04/03 17:15 Rangers FC Rangers FC 4-1 Falkirk Falkirk
13/03 20:45 Kilmarnock Kilmarnock 1-1P Aberdeen Aberdeen
 Demi-finales
14/04 13:15 Motherwell Motherwell 3-0 Aberdeen Aberdeen
15/04 15:30 Celtic Glasgow Celtic Glasgow 4-0 Rangers FC Rangers FC
 Finale
19/05 16:00 Celtic Glasgow Celtic Glasgow 2-0 Motherwell Motherwell